Windows 8 Kolay Kullanım Önerileri | Destek Hattı
Son Çıkan Güncel Yazılar

Windows 8 Kolay Kullanım Önerileri

Teknoloji Hattı 0888 233 7373 Arayarak Yardım Alabilirsiniz

Windows 8 Bilinmeyen Yönleri ve Pratik Kullanım Adımları

,windows 8 başlat manüsü, windows 8 başlat butonu,windows 8 başlat butonu nerde,windows 8 başlat butonu ekleme, windows 8

Windows + X : menüsü Windows 8’in masaüstünde artık bir Başlat

menüsü yok. Ancak farenizi ekranın sol alt köşesine götürüp sağ tıkladığınızda veya Win+X klavye kısayolunu kullanarak “Programlar ve Özellikler”, “Denetim Masası”, “Güç” gibi özelliklere hızla erişebilirsiniz.

Win + X’i geliştirin

Windows’un sunduğu kısayollar size yetmediyse, ücretsiz bir araç olan WinPlusXile ona daha fazla seçenek ekleyebilirsiniz.

Yönetim araçlarını giriş ekranında gösterin

Windows 8’in giriş ekranında varsayılan olarak birçok kutucuk gösteriliyor, ancak bazı kutucuklar hariç: Giriş ekranı açıkken Charms çubuğunu açın Ayarlar’a tıklayın ve ardından Kutucuklar’a tıklayın. Şimdi “Yönetim araçlarını göster” seçeneğini etkin hale getirerek birçok Windows yönetim aracını başlangıç ekranınıza taşıyabilirsiniz.

Kutucuklar için daha fazla alan

Ekran çözünürlüğünüz yeterli ise, az önceki ayarlar ekranında bir seçenek daha göreceksiniz. “Daha çok kutucuk göster” etiketli bu seçeneği etkinleştirerek ekranınızda bir kerede gösterilen kutucuk sayısını artırabilirsiniz.

Birden fazla ekran görüntüsü alın

Windows 8’de Win + PrintScreen tuşlarını kullanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bu yolla aldığınız tüm ekran görüntüleri, C:\Kullanıcılar\[kullanıcı adınız]\Resimlerim\Ekran Görüntüleri” altına kaydedilecektir.

Programları kutucuklar yoluyla kaldırın

Canlı kutucuklar yoluyla programları hem çalıştırmak, hem de kaldırmak oldukça kolay. Bir programın kutucuğuna sağ tıklayın ve Kaldır’a tıklayın. Böylece program otomatik olarak kaldırılmasa da, Program kaldır işlevini zahmetinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Kilit ekranını kapatın

Windows 8’in kilit ekranı dokunmatik olmayan notebook ve masaüstü PC’lerde çok fazla bir işe yaramıyor. Bu ekranı kapatmanız mümkün. Win + R’ye basın ve “gpedit.msc” yazarak Enter’a basın. Bilgisayar yapılandırması > Yönetim şablonları > Denetim masası > Kişiselleştirme yolunu izleyin. Sağ taraftan “Kilit ekranını görüntüle” öğesine çift tıklayın ve “Devre dışı bırakıldı” radyo kutucuğunu işaretleyerek değişikliği onaylayın. Artık kilit ekranını görmeyeceksiniz.

’nin Başlat menüsünü geri getirin

Windows 8’de Başlat menüsünün kaldırılmış olması, birçok kullanıcının canını sıkıyor. Ancak üçüncü parti araçlarla tekrar eski Başlat menüsüne kavuşabilirsiniz. Start8 bu işi 5 dolar karşılığında yaparken ViStart, daha farklı bir Başlat menüsünü ücretsiz olarak size sunuyor.

Parola sorulmasın

Kilit ekranını devre dışı bıraksanız bile Windows 8 size parolanızı sormaya devam edecektir. Ancak PC’nize tek erişen sizseniz, parolayı devre dışı bırakabilirsiniz.Win+R’ye basın ve “netplwiz” yazarak Enter’a basın. “Kullanıcı bu bilgisayarı açmak için…” ile başlayan kutcuğun işaretini kaldırın ve Tamam’a tıklayın. Artık Windows 8’e oturum açarken parola girmeniz gerekmeyecek.

Charms çubuğunun hassasiyetini ayarlayın

Windows 8’deki Charms çubuğunun çok çabuk açıldığını düşünüyorsanız, bu süreyi bir nevi “uzatmanız” mümkün. Regedit’i çalıştırın ve HKEY_Current_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ Shell anahtarına gidin. “EdgeUI” altında yeni bir DWORD (32-bit) değeri oluşturun ve adını DisableCharmsHint olarak ayarlayın. Şimdi bu değere çift tıklayın ve değer verisini 1 olarak ayarlayın.

Charms çubuğu artık fareyi sadece sağ üst köşeye götürdüğünüzde değil, onu sağ üst köşeye götürüp aşağı çektiğinizde açılacaktır.

 

Akıllı bir başlat menüsü alternatifi: Pokki

Başlat menüsünü Windows 8’e geri getiren Pokki, ’nin tasarımı yerine, telefonlardakini hatırlatan kendine ait “ simgesi” tasarımını kullanıyor.

F8’in yerine Shift+F8

Windows 7 başlarken F8’e basarak Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri ekranına ulaşabiliyorduk. Windows 8’de benzer bir işlev hala var, ancak ona ulaşmak için Shift+F8’e basmanız ve zamanlamayı doğru tutturmanız gerekiyor.

Kilit ekranına ekleyin

Kilit ekranınızı devre dışı bırakmak yerine onu bazı uygulamalarla donatabilirsiniz. Bunun için bilgisayar ayarlarını açın Ayarlar > Kullanıcı yolunu izleyin. “Kilit ekranı” altında ilgili seçenekleri bulacaksınız.

Windows’u hızlıca kapatın

Windows 8’de Başlat menüsü olmadığından onu Charms çubuğu yoluyla kapatmanız gerekiyor. Ancak bunun daha kolay bir yolu da var: Masaüstündeyken ALT+F4 tuşlarına basarak Windows’u kapatma penceresini ekrana getirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Macintosh Simülatör başlıklı makalemizde Macintosh İşletim Sistemi Simülatör Ekran Ayarları, Macintosh Simülatör ve Macintosh Simülatör Ayarları hakkında bilgiler verilmektedir.

Konu için Teknoloji Hattı 0888 233 7373 Arayarak Yardım Alabilirsiniz