WhatsApp Sesli Mesaj Özelliği | Müşteri Hizmetleri
teknoloji facebook android iphone destek hattı
Son Çıkan Güncel Yazılar

WhatsApp Sesli Mesaj Özelliği

facebook android iphone destek hatti
facebook android iphone destek hatti

WhatsApp Sesli Mesaj Özelliği

Kısa süre önce güncelleme gören mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a şimdi de beklenen sesli mesaj özelliği geliyor. “Push-To-Talk” adı verilen bu yeni özellik sayesinde WhatsApp’ı bir telsiz gibi kullanmak mümkün olacak

Uygulamayı bir anlamda telsize dönüştürecek olan bu sesli mesaj özelliği aslında WhatsApp’da uzun süredir olan bir fonksiyon üzerine inşa edilmiş. Bilindiği gibi uygulama dahilinde kullanıcılar, sohbet modun’da iken arkadaşlarına konum bilgisi ve fotoğrafların yanı sıra kaydettikleri sesli mesajları da gönderebiliyorlardı.

WhatsApp şimdi bu özelliği daha da basit hale getirmiş durumda. Yakın zamanda sohbet menüsünü açmaya gerek olmaksızın tek tuşla arkadaşlarına sesli mesaj göndermeniz mümkün olacak. Metin kutusunun hemen sağında yer alan mikrofon sembolüne basılı tutup mesajını kaydedip, kaydı durdurduktan sonra mesajınız otomatik olarak gönderilecek. Metin kutusunu sola kaydırdığınızda ise kaydettiğiniz sesli mesaj silinecek. Kaynak:Androidpit

WhatsApp’ın diğer hizmetleri gibi sesli mesaj yeniliği de platformlararası çalışma özelliğine sahip.

Dilerseniz bu sistemin nasıl çalıştığından bahsedelim.

Mesaj gönder kısmına bir şey yazmadığınız zaman aktif olmayan “Gönder” butonunda artık bir mikrofon simgesi bulunuyor. Bu mikrofon simgesine basılı tutarak sesli mesajınızı karşı tarafa kolayca gönderebilirsiniz. Eğer sesli mesajı iptal etmek isterseniz parmağınızı sol tarafa doğru kaydırmanız gerekiyor.

WhatsApp‘i Android için buradan, iOS için buradan ve Windows Phone ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

Medya, kişi veya konumumu nasıl gönderebilirim?

WhatsApp üzerinden çoklu medya göndermek için:

 1. Bir sohbet açın.
 2.  tuşuna basın.
 3. Göndermek istediğiniz medya türünü seçin.

Detaylar:

 • [Resim Gönder][Video Gönder] veya [Sesli Not Gönder]i seçtikten sonra medyayı kaydedebilir veya var olan bir medyayı seçebilirsiniz.
 • [Kişi Gönder] telefon rehberinizde kayıtlı olan kişilerin bilgilerini WhatsApp üzerinden göndermenizi sağlar.
 • [Konum Gönder] güncel konumunuzu paylaşmanızı sağlar. Yakındaki mekanlardan seçim yapabilir veya haritadaki konumunuzu gönderebilirsiniz.

Müzik dosyası / mp3 göndermek için:

 • BlackBerry ana ekranınızdan Medya Dosyası’nı açın.
 • Müziğinizin bulunduğu dosyayıp bulup, seçin.
 •  tuşuna basın, ve [Gönder] > [WhatsApp Kişisi]ni seçin.

Eğer [Gönder] seçeneği yoksa bu, genellikle müzik iletiminizin kilitli olmasından kaynaklanır. Müzik seçeneklerini bir daha kontrol edin. Maalesef, WhatsApp iletimi kilitli işitselleri gönderemez.

Bir medya veya mesaj iletmek istiyorsanız, medya veya mesajı seçip klavyenizdeki ftuşuna basarak kişi veya gruplarınıza gönderebilirsiniz.

Telefonunuzda bulunan göndermek istediğiniz medya bu medyayı uygulama içinde seçmeye çalıştığınızda görünmüyorsa, önce medyanın Medya Dosyasına kaydedildiğinden emin olun, daha sonra WhatsApp’ı açın, artık görünen diyalogda kullanılabilir halde olmalıdır.

Sohbet seslerini (mesaj alıp gönderirken) nasıl kapatabilirim?

Sohbet sesleri, mesaj alıp gönderdiğinizde çalan tonlardır. En son WhatsApp Android sürümünde sohbet sesleri varsayılan olarak açıktır. Sohbet seslerinin yüksekliği bildirim sesi ile kontrol edilir.

Bu sesleri açmak/kapatmak için:

 1. WhatsApp’ı açın.
 2. [Menü Tuşu] > Ayarlar > Bildirimler > Sohbet Sesleri‘ne gidin.
 3. Sesi kapatmak için kutunun işaretini kaldırın. Sesi açmak için kutuyu işaretleyin.

Unutmayın ki Sohbet sesleri‘ndeki ayarlamalar hem gelen, hem de giden mesaj sesini etkiler.

Bir önceki yazımız olan Google Chrome Dokunmatik Sürümü İndir başlıklı makalemizde android, Chromebook Pixel ve google hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorumlar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir