Telekom - Turkcell - Avea - Vodafone BTK Düzenleme | Müşteri Hizmetleri
teknoloji facebook android iphone destek hattı
Son Çıkan Güncel Yazılar

Telekom – Turkcell – Avea – Vodafone BTK Düzenleme

facebook android iphone destek hatti
facebook android iphone destek hatti

BTK’dan Taahütlere Düzenleme Telekom – Turkcell – Avea – Vodafone

İnternet, telefon ya da benzeri hizmetlerde verilen taahhütlerde anlaşmazlık konusu olan cayma bedellerine düzenleme getirildi. BTK’nın aldığı karar ADSL, fiber, telefon ya da benzeri iletişim hizmetlerinde taahhütlü adı verilen abonelik sistemi ile belli bir dönem abone kalınacağının garantisi veriliyor. Ancak bu süre bitmeden abonelikten ayrıldığınızda belli bir ceza ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Sektörde zaman zaman tartışma konusu olan ve abonelerin rahatsız olduğu bu duruma sektörü düzenleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK el koydu.

Geçtiğimiz aylarda alınan kararlar neticesinde 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren aboneler taahhütleri sonlandığı ay itibariyle almış oldukları indirimlerin toplam bedeli ya da kalan ayların toplam bedelinden (hangisi abone açısından avantajlı ise) sorumlu tutulabilecek.

Bu sayede zaman zaman şirketlerin lehine işleyen taahhüt mekanizması artık abone lehine dönmüş olacak. Yapılan düzenlemenin detayları.

TAAHHÜTLERE İLİŞKİN DÜZENLEMELER YAPILDI [GÜNCELLEME]

Taahhütlere ilişkin tüketicilerin yaşadıkları mağduriyetler dikkate alınarak 03.01.2013 tarihinde alınan 2013/DK-THD/14 sayılı Kurul Kararı’nın yürürlük tarihi, 20/03/2013 tarihli ve 2013/DK-THD/154 sayılı Kurul Kararı ile 01.07.2013 olarak belirlenmiştir.. Söz konusu Kurul Kararı ile;

  1. Aboneler, taahhütlerini sonlandığı ay itibarı ile;

— almış oldukları indirimlerin toplam bedelleri,

— kalan ayların toplam bedelleri

seçeneklerinden hangisi abone açısından daha avantajlı ise yalnızca bu tutardan sorumlu tutulabilecektir.

  1. İşletmeciler taahhüt süresi boyunca belirlenen tarifeler, hizmet şartları vb. tüm hususlarda “açık ve somut bir şekilde abone lehine olmayan” hiçbir değişiklik yapamayacaktır.
  2. İşletmeciler taahhüdün ne kadarının tamamlandığına (tüketicinin taahhüdünün hangi ayında olduğuna) ve taahhüdün ne zaman biteceğine ilişkin bilgilendirmeyi faturalarda belirteceklerdir.

Yorumlar

Yorumlar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir