Kablolu Kablosuz Wifi Bağlantı Sorunları ve Çözümleri | Müşteri Hizmetleri
teknoloji facebook android iphone destek hattı
Son Çıkan Güncel Yazılar

Kablolu Kablosuz Wifi Bağlantı Sorunları ve Çözümleri

facebook android iphone destek hatti
facebook android iphone destek hatti

Kablolu ve kablosuz Wi-Fi internet bağlantı sorunlarının nedenleri ve çözümleri nedir? Laptop kablosuz wifi internet bağlantısı yapamıyorum ağ kablosuz takılı değil, kablosuz ağ devre dışı gibi sorunların çözümü yazımızda.

Aşağıda kablolu ve kablosuz internet bağlantı sorunları ile ilgili geniş bir bilgi bulunmaktadır. İnternet bağlantı sorunu yaşıyorsanız bu detayları inceleyerek belki sorunuzun çözümünü bulabilirsiniz.

İnternet Kablosuz ve Kablolu Aygıt Sorunları ve Çözümleri

Kablosuz aygıtları kullanma (genel modellerde) Kablosuz teknolojisi, verileri kablolar yerine radyo dalgalarıyla aktarır. Bilgisayarınız aşağıdaki kablosuz aygıtlardan biri veya daha fazlasıyla donatılmış olabilir:

● Kablosuz yerel ağ (WLAN) aygıtı—Bilgisayarı şirketlerdeki, evinizdeki ve havaalanları, restoranlar, kafeler, oteller ve üniversiteler gibi kamuya açık alanlardaki kablosuz yerel ağlara (genel olarak Wi-Fi ağlar, kablosuz LAN veya WLAN olarak adlandırılır) bağlar. WLAN’da her mobil kablosuz aygıt, kablosuz yönlendirici veya kablosuz erişim noktasıyla iletişim kurar.

● Mobil Geniş Bant Modülü—Mobil şebeke operatörü hizmetinin kullanılabildiği her yerde bilgi erişimi sağlayan kablosuz geniş alan ağı (WWAN). Bir WWAN içinde her mobil aygıt mobil ağ operatörünün baz istasyonuyla iletişim kurar. Mobil şebeke operatörleri, büyük coğrafi alanlarda baz istasyonu (cep telefonu kulelerine benzer) ağları kurarak eyaletlerin, bölgelerin, hatta ülkelerin tümünü etkin biçimde kapsama alanına dahil ederler.

● Bluetooth® aygıtı—Bilgisayar, telefon, yazıcı, kulaklık, hoparlör ve kamera gibi diğer Bluetooth özellikli aygıtlara bağlanmak için kişisel bir alan ağı (PAN) oluşturur. PAN’da her aygıt diğer aygıtlarla doğrudan iletişim kurar ve aygıtların nispeten birbirine yakın, genelde birbirinden 10 metre (yaklaşık 33 ft) mesafe içinde olmaları gerekir.
WLAN aygıtlarının olduğu bilgisayarlar aşağıdaki bir veya daha fazla IEEE endüstri standardını destekler.

Kablolu Kablosuz Wifi Bağlantı Sorunları ve Çözümleri,laptop kablosuz internet bağlantısı yapamıyorum,kablosuz wifi bağlantı sorunu,kablolu kablosuz ağ devre dışı

● İlk popüler standart olan 802.11b, en fazla 11 Mb/s veri hızını destekler ve 2,4 GHz frekansında çalışır.

● 802.11g en fazla 54 Mb/sn veri hızını destekler ve 2,4 GHz frekansta çalışır. 802.11g özellikli WLAN aygıtları 802.11b özellikli aygıtlarla geriye dönük olarak uyumludur, bu nedenle de aynı ağda çalışabilirler.

● 802.11a en fazla 54 Mb/sn veri hızını destekler ve 5 GHz frekansta çalışır. NOT: 802.11b ve 802.11g, 802.11a ile uyumlu değildir.

● 802.11n, en fazla 450 Mbps veri hızını destekler ve 2,4 GHz veya 5 GHz hızında çalışabilir; bu da 802.11a, b ve g ile geriye dönük uyumluluk sağlar.

Kablosuz aygıtları kullanma (yalnızca belirli modellerde) Kablosuz ve ağ simgelerini belirleme

Kablosuz (bağlı) Bilgisayardaki kablosuz ışıklarının ve kablosuz düğmesinin yerini belirler. Ayrıca bilgisayardaki Wireless Assistant yazılımını belirler ve bir ya da daha fazla kablosuz aygıtın açık olduğunu gösterir.

Kablosuz (bağlı değil) Bilgisayardaki Wireless Assistant yazılımını belirtir ve tüm kablosuz aygıtların kapalı olduğunu gösterir.

Mobil Geniş Bant aygıtıyla bağlantı yapmanızı sağlayan Connection Manager yazılımını açar (yalnızca belirli modellerde).

Kablolu ağ (bağlı) Ağ sürücülerinizin bir veya daha fazlasının yüklü olduğunu ve bir veya daha fazla aygıtın ağa bağlı olduğunu gösterir.

Ağ (bağlı değil) Ağ sürücülerinizin bir veya daha fazlasının yüklü olduğunu ve kullanılabilir kablosuz bağlantılar olduğunu, ancak kablolu veya kablosuz ağa bağlı ağ aygıtı olmadığını gösterir.

Artı daha fazla aygıtın kablosuz bir ağa bağlı olduğunu ve bir veya daha fazla ağ aygıtının kablolu bir ağa bağlı olabileceğini gösterir.

Ağ (devre dışı/bağlı değil): Ağ sürücülerinizin bir veya daha fazlasının yüklü olduğunu, kullanılabilir kablosuz bağlantı olmadığını veya tüm kablosuz ağ aygıtlarının kablosuz düğmesi veya Wireless Assistant kullanılarak devre dışı bırakıldığını ve kablolu bir ağa bağlı ağ aygıtı olmadığını gösterir.

Kablolu ağ (devredışı/bağlı değil): Ağ sürücülerinizin bir veya daha fazlasının yüklü olduğunu, Windows Denetim Masası’nda tüm ağ aygıtlarının veya tüm kablosuz aygıtların devre dışı bırakıldığını ve kablolu bir ağa bağlı ağ aygıtı olmadığını gösterir.

Bu özellikleri kullanarak bilgisayarınızdaki kablosuz aygıtları denetleyebilirsiniz:
● Kablosuz düğmesi
● Wireless Assistant yazılımı (yalnızca belirli modellerde)
● Connection Manager yazılımı (yalnızca belirli modellerde)
● İşletim sistemi denetimleri

Bilgisayarda bir kablosuz düğmesi, bir veya daha fazla kablosuz aygıt ve iki kablosuz ışığı bulunur. Bilgisayarınızdaki tüm kablosuz aygıtlar fabrikada, bilgisayarınızı açtığınızda kablosuz ışıkları (mavi) yanacak şekilde etkinleştirilmiştir.

Kablosuz ışıkları, tek tek aygıtların durumunu yansıtmaz, kablosuz aygıtlarınızın genel güç durumunu gösterir. Kablosuz ışıkları mavi yanıyorsa, en az bir kablosuz aygıt açıktır. Kablosuz ışıkları kapalıysa tüm kablosuz aygıtlar kapalıdır.

Kablosuz aygıtlar fabrikada etkinleştirildiğinden, kablosuz düğmesini kablosuz aygıtları aynı anda açmak veya kapatmak için kullanabilirsiniz. Kablosuz aygıtları tek tek kontrol etmek için Wireless Assistant yazılımı (yalnızca belirli modellerde) veya Computer Setup kullanılabilir.
NOT: Kablosuz aygıtlar Computer Setup tarafından devre dışı bırakıldıysa, aygıtlar yeniden etkinleştirilene kadar kablosuz düğmesi çalışmaz.

Wireless Assistant yazılımını kullanma (yalnızca belirli modellerde)

Kablosuz aygıt, Wireless Assistant yazılımı kullanılarak açılabilir veya kapatılabilir. Kablosuz bir aygıt Computer Setup tarafından devre dışı bırakıldıysa, Wireless Assistant kullanılarak açılabilmesi veya kapatılabilmesi için önce Computer Setup ile etkinleştirilmesi gerekir.
NOT: Kablosuz aygıtının etkinleştirilmesi veya açılması, bilgisayarın otomatik olarak bir ağa ya da Bluetooth özellikli aygıta bağlanmasını sağlamaz.
Kablosuz aygıtların durumunu görüntülemek için Gizli simgeleri göster simgesini (bildirim alanının sol tarafındaki ok) tıklatın ve imleci kablosuz simgesi üzerine getirin.
Kablosuz simgesi bildirim alanında görüntülenmiyorsa Wireless Assistant özelliklerini değiştirmek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

1. Başlat > Denetim Masası > Donanım ve Ses > Windows Mobility Center’ı seçin.
2. Windows® Mobility Center’ın alt satırında bulunan Wireless Assistant döşemesindeki kablosuz simgesini tıklatın.
3. Özellikler’i tıklatın.
4. Bildirim alanındaki Wireless Assistant simgesinin yanındaki kutuyu seçin.
5. Uygula’yı tıklatın.
6. Kapat’ı tıklatın.
Daha fazla bilgi için, Wireless Assistant yazılım Yardımı’na bakın:
1. Windows Mobility Center’daki kablosuz simgesini çift tıklatarak Wireless Assistant uygulamasını açın.
2. Yardım’ı tıklatın.

Connection Manager’ı kullanma (yalnızca belirli modellerde)

Bilgisayarınızdaki Mobil Geniş Bant aygıtını (yalnızca belirli modellerde) kullanarak WWAN’lara bağlanmak içinConnection Manager’ı kullanabilirsiniz.
▲ Connection Manager’ı başlatmak için görev çubuğunun en sağındaki bildirim alanında Connection Manager simgesini tıklatın.
– veya –
Başlat > Tüm Programlar >  Connection Manager’ı seçin.
Kablosuz aygıtları kullanma (yalnızca belirli modellerde)
Connection Manager’ı kullanma hakkında daha fazla bilgi için Connection Manager yazılım Yardımı’na bakın.

İşletim sistemi denetimlerini kullanma

Bazı işletim sistemleri de tümleşik kablosuz aygıtları ve kablosuz bağlantıyı yönetmek için bir yol sağlar.
Örneğin Windows, bağlantı veya ağ kurmanızı, ağa bağlanmanızı, kablosuz ağları yönetmenizi ve ağ sorunlarını tanılayıp onarmanızı sağlayan Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni sağlar.
Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne erişmek için, Başlat > Denetim Masası > Ağ ve Internet > Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni seçin.
Daha fazla bilgi için bkz. Yardım ve Destek. Başlat > Yardım ve Destek’i seçin.

Kablosuz, modem ve yerel ağ WLAN aygıtı kullanma (yalnızca belirli modellerde)

WLAN aygıtıyla, kablosuz yönlendirici veya kablosuz erişim noktası aracılığıyla bağlanan diğer bilgisayarlar ve aksesuarlardan oluşan bir kablosuz yerel ağa (WLAN) bağlanabilirsiniz.
NOT: Kablosuz erişim noktası ve kablosuz yönlendirici terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır.

● Kuruluş WLAN’ı veya genel WLAN gibi büyük ölçekli bir WLAN, genellikle çok sayıda bilgisayar ve donatıyı barındırabilen ve kritik ağ işlevlerini ayırabilen kablosuz erişim noktaları kullanır.

● Ev veya küçük ofis WLAN’ı genellikle, birkaç kablosuz ve kablolu bilgisayarın ek donanım veya yazılım gerektirmeden Internet bağlantısını, yazıcıyı ve dosyaları paylaşmasına olanak tanıyan kablosuz bir yönlendirici kullanır.
NOT: Bilgisayarınızda WLAN aygıtını kullanmak için bir WLAN altyapısına (servis sağlayıcısı veya genel veya kurumsal bir ağ aracılığıyla sağlanır) bağlanmanız gerekir.

Yorumlar

Yorumlar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir