Hangi DNS Adresi Daha Hızlı Test Etme Programı | Müşteri Hizmetleri
teknoloji facebook android iphone destek hattı
Son Çıkan Güncel Yazılar

Hangi DNS Adresi Daha Hızlı Test Etme Programı

facebook android iphone destek hatti
facebook android iphone destek hatti

Hangi DNS Adresi Daha Hızlı Yada Daha Yavaş Test Etme Programı DNS Adresi ile Daha Hızlı İnternet

Genelde kullanılan DNS adresleri yasaklı sitelere erişim için tercih edilir ama bazen internet bağlantı sorunları içinde tercih edilebiliyor. Kullandığınız DNS adresleri ister istemez internet hızınızı etkiler hangi DNS daha hızlı ya da yavaş test etmenizi sağlayan NameBench programı ile daha uygun DNS adreslerini kullanabilirsiniz.

NameBench, kurulum gerektirmeyen taşınabilir bir program. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde çalışabilen bu yazılım, DNS adreslerinin hızını test etmeyi sağlıyor.

Bu yazılım iki farklı şekilde test edebiliyor: Birincisi standart test ikincisi internet tarayıcı geçmişinizi kullanarak yapılan testler. Tarayıcı geçmişi, en sık kullanılan siteleri teste dahil ederek, sizin kişisel olarak o DNS’ten alabileceğiniz verimi gösterdiği için çok faydalı bir seçenek.

Öneri DNS adresleri: Google DNS Adresi 8.8.8.8-8.8.4.4, Telekom DNS Adresleri 195.175.39.39-195.175.39.40 Open DNS Adresleri 208.67.222.222-208.67.220.220

DNS Hız Test Programı İndirme Adresi

DNS Mac Programı.dmg    DNS Windows Programı.exe

DNS test programını çalıştırıp Nameservers yazan yere DNS adreslerini yazıp Start Benchmark butonuna tuşlayıp test’i başlatınız.

Hızlı DNS Adresi - Adresleri

Hızlı DNS Adresi – Adresleri

DNS test adımları tamamlandıktan sonra aşağıda % kısımda DNS performan yüzdesini belirtiyor.

Hızlı DNS Adresleri Neler Hangileri

Hızlı DNS Adresleri Neler Hangileri

DNS Nedir Nasıl Ortaya Çıktı

Bilgisayar ağları üzerindeki isimlendirme sorunu ilk olarak internetin babası sayılan Arpanet zamanında ortaya çıkmıştır. 1970’lerde ArpaNet günümüz ağları ile karşılaştırılamayacak kadar küçük durumdaydı ve yalnızca birkaç yüz ile ifade edilebilen sisteme hizmet veriyordu. Bu tarihlerde isimlendirme için tek noktada tutulan bir dosyanın bulunması ve diğer tüm sistemlerin bu dosyayı belli aralıklarla kendi taraflarında güncellemesi isimlendirme sorununu çözmüştü.

Adres-isim tanımlamalarını içeren HOSTS.TXT dosyası SRI tarafından SRI-NIC (Stanford Research Institute – Network Information Center) adında bir bilgisayar üzerinde tutulmaktaydı. Bu dosya her adrese bir isim karşılık gelecek şekilde düzenlenmişti. Arpanet üzerindeki yeni isim tanımlamaları ve değişiklikleri SRI’ya gönderilen e-postalar arcılığı ile yapılıyor ve HOSTS.TXT’in kopyası File Transfer Protocol ile alınıyordu.

Arpanet üzerinde TCP/IP kullanımına paralel olarak ortaya çıkan bağlantı patlaması, isim çözümü için birçok sunucuda ve her bilgisayara özgün bir isim atanmasında problemler yaşanmaktaydı. Ayrıca yalnızca isim çözümlenmesi için oldukça yüksek miktarda bant genişliği harcanmaktaydı. Buna rağmen kullanılan isim veritabanlarının uyumlu olması her zaman sağlanamamaktaydı.

Yorumlar

Yorumlar
One thought on “Hangi DNS Adresi Daha Hızlı Test Etme Programı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir